تبلیغات
ماهنامه اندیشه خضری - ارتحال امام خمینی(ره)
 
ماهنامه اندیشه خضری
فردای خضری در اندیشه ماست
درباره وبلاگ


سامانه پیام کوتاه ماهنامه اندیشه خضری

30006863003020


مدیر وبلاگ : حامد حسینیان
نظرسنجی
به نظر شما ماهنامه اندیشه جوان تا چقد شما را در اطلاع خبرهای شهر قرار میدهد؟


دوشنبه 13 خرداد 1392 :: نویسنده : هادی یعقوبی

اگر مسلمانهاى جهان با هم مجتمع بشوند و اختلاف نداشته باشند،هیچ‏یك از این گرفتاریها براى آنها پیش نمى‏آید

ریشه گرفتارى مسلمانان‏

مشكل عمده مسلمین، همان دورى از اسلام و قرآن است و اگر مسلمین به حسب امرى كه خداى تبارك و تعالى فرموده است؛

«و اعتصموا بحبل اللَّه جمیعا و لاتفرقوا»، اگر به همین یك امر و نهى عمل مى‏كردند، تمام مشكلاتشان؛ مشكلات سیاسى، اجتماعى و اقتصادى‏شان رفع مى‏شد و هیچ قدرتى نمى‏توانست با آن مقابله كند.(2)

گرفتارى مسلمانها همه در پرتو اختلاف بین قشرهاى مسلمین است. امروز كه روز بیدارى همه ملتها است، مسلمین باید بیدار باشند. اگر مسلمانهاى جهان با هم مجتمع بشوند و اختلاف نداشته باشند، هیچ‏یك از این گرفتاریها براى آنها پیش نمى‏آید و اگر با هم اتفاق پیدا بكنند و در مسائل اسلامى، روى مبانى اسلامى عمل بكنند، آنها از این گرفتاریهایى كه همیشه داشتند و در طول تاریخ، همه مسلمانها گرفتارى داشتند، از این گرفتاریها خارج خواهند شد.

امروز روزى نیست كه مسلمانها با هم اختلاف داشته باشند. شیعه و سنى هر دو با هم باید مجتمع باشند و اختلافات را كنار بگذارند كه ان شاء اللَّه، با رفع اختلافات رفع گرفتاریها بشود.(3)

اى مسلمانان جهان و اى پیروان مكتب توحید! رمز تمام گرفتارى‏هاى كشورهاى اسلامى، اختلاف كلمه و عدم هماهنگى است و رمز پیروزى، وحدت كلمه و ایجاد هماهنگى است. خداوند تعالى بیان فرموده: «و اعتصموا بحبل اللَّه جمیعا و لاتفرقوا»؛ اعتصام به حبل‏اللَّه، بیان هماهنگى جمیع مسلمین است؛ همه براى اسلام و به‏سوى اسلام و براى مصالح مسلمین و گریز از تفرقه و جدایى و گروه‏گرایى كه اساس همه بدبختى‏ها و عقب‏افتادگى‏ها است.(4)

 

ریشه اختلاف شیعه و سنى‏

مسأله اختلاف بین پیروان دو طایفه و دو مذهب، ریشه‏اش از صدر اسلام است. در آن وقت خلفاى اموى و خصوصاً عباسى،

درصدد بودند كه اختلاف ایجاد كنند. مجالس درست مى‏كردند و (به اختلاف) دامن مى‏زدنند. این اختلاف كم‏كم اسباب این شد كه در بین عوامِ از اهل سنت و عوامِ از اهل شیعه، این تنافس پیدا شد... ائمه اطهار ما كوشش كردند تا اینها را داخل در آن جمعیت كنند، با آنها نماز بخوانند، به تشییع جنازه‏هاى آنها بروند. زمانْ كم‏كم آمد به این طرف و قدرتمندان این كار را كردند براى این‏كه این دو طایفه با هم سرگرم باشند و خودشان هر كارى مى‏خواهند، بكنند.(5)

 

اصلا طرح این معنا از اول درست نبود

یك دسته از مسلمانان، شیعه هستند و یك دسته‏اى از مسلمانان، سنى، یك دسته حنفى و یك دسته‏اى حنبلى و دسته‏اى اخبارى هستند؛ اصلًا طرح این معنا، از اول درست نبود. در یك جامعه‏اى كه همه مى‏خواهند به اسلام خدمت كنند و براى اسلام باشند، این مسائل نباید طرح شود.(6)

 

اختلاف دو مذهب، اختلاف در اساس اسلام نیست‏

ما با هم یكى هستیم و ما جدا نیستیم. اختلاف، اختلاف دو تا مذهب است، این اختلاف نباید اسباب این معنا بشود كه ما در اساس اسلام (اختلاف كنیم)، اسلام بالاتر از این معانى است كه ما به‏واسطه اختلاف مسلكى از اسلام، مثلًا چه بكنیم. ما كه مى‏بینیم الآن اسلام در معرض خطر است، بر همه ما لازم است كه دست به هم بدهیم و از آن اشتباهاتى كه در سابق بوده، دست برداریم، دستهایى را كه مثل سابق (مى‏خواهند) ما را از هم جدا كنند، قطع كنیم.

 

اختلاف شیعه و سنى به نفع كیست؟

ما همه برادر هستیم و با هم هستیم؛ منتها علماى شما یك دسته فتوا به یك چیز دادند و شما تقلید از علماى خود كردید و شدید حنفى؛ یك دسته فتواى شافعى را عمل كردند و یك دسته دیگر فتواى حضرت صادق(ع) را عمل كردند، اینها شدند شیعه، اینها دلیل اختلاف نیست. ما نباید با هم اختلاف و یا یك تضادى داشته باشیم، ما همه با هم برادریم. برادران شیعه و سنى باید از هر اختلافى احتراز كنند. امروز اختلاف بین ما، تنها به نفع آنهایى است كه نه به مذهب شیعه اعتقاد دارند و نه به مذهب حنفى و یا سایر فِرق، آنها مى‏خواهند نه این باشد، نه آن، راه را این‏طور مى‏دانند كه بین شما و ما اختلاف بیندازند. ما باید توجه به این معنا بكنیم كه همه ما مسلمان هستیم و همه ما اهل قرآن و اهل توحید هستیم و باید براى قرآن و توحید زحمت بكشیم و خدمت بكنیم.(7)

 

نقشه‏هاى شیطانى استعمارگران از 300 سال پیش‏

قریب سیصد سال پیش از این، سیاست خارجى در ایران و در شرق (اجرا) شد. آنها بیشتر درصدد این مسائل برآمدند. كارشناسهاى آنها، اشخاص و طوایف را مطالعه كردند و روحیات مردم را دیدند و همه جهات مادیات ما را تحت مطالعه قرار دادند و از دو راه خواستند از ما بهره‏گیرى كنند؛ مادى، مى‏بینید كه بهره‏گیرى كردند. بهره‏گیرى روحانى هم این بود كه به این اختلافات دامن زدند و ما را بیشتر از هم جدا كردند. این‏كه مى‏بینید یك كلمه وقتى از یك آدمى در اینجا صادر مى‏شود، آن‏را عَلَم مى‏كنند و چند هزار، چند صد هزار چاپ مى‏كنند، نه این‏كه یك آدم معمولى این‏كار را بكند، این دولتها و این خارجیها هستند كه به آن دامن مى‏زنند و آن‏طور منتشر مى‏كنند.(8)

 

اهداف اجانب از اختلاف‏انگیزى‏

همان‏طور كه همه مى‏دانیم، در سده‏هاى اخیر، آتش‏افروز این معركه خطرناك (فتنه‏انگیزى و اختلاف)، قدرت جهانخوار شرق و غرب مى‏باشند كه از وحدت بیش از یك میلیارد مسلمان وحشت دارند و با تمام قوا، مستقیما و یا به‏دست عمال منحرف خود، به این اختلافات دامن مى‏زنند تا بر مقدرات مسلمانان جهان، مسلط و بر آن‏ها حكومت نموده و ذخایر بى‏پایان آنان را چپاول نمایند.(9) آن قدرت‏ها دریافته‏اند كه آن چیزى كه براى آن‏ها خطر دارد، اسلام است، آن چیزى كه براى آن خطر دارد، وحدت ملت‏هاى اسلامى است.(10) مسأله اصلى براى جهانخواران شرق و غرب، اسلام است كه مى‏تواند مسلمانان جهان را تحت پرچم پر افتخار توحید، مجتمع و دست جنایتكاران را از كشورهاى اسلامى و از سلطه بر مستضعفان جهان، كوتاه و مكتب ارزشمند و مترقى الهى را بر جهان عرضه نماید.(11) آمریكا براى تضعیف اسلام و دولت‏هاى اسلامى مشغول فعالیت از قبیل تفرقه‏افكنى‏ها و ایجاد تشنجات داخلى به‏دست عمال مزدور یا فریب‏خورده و برافروختن جنگ بین كشورها و دیگر شیوه‏هاى استعمارى (است).(12) آنها به اختلافات دامن مى‏زنند تا ما را به خودمان مشغول كنند و همه حیثیت ما را ببرند؛ هم مادیات ما را چپاول كنند، هم معنویات ما را از بین ببرند.(13)

 

پیامدهاى اختلاف مسلمانان‏

قرآن كریم اِخبار كرده است به این‏كه اگر تنازع كنید، فَشَل مى‏شوید. شما آثار فشل را در مسلمین مشاهده مى‏كنید، آثار فشل را در كشورهاى عربى مشاهده مى‏كنید.(14)

از تفرقه و تنازع بپرهیزید؛ «و لاتنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحكم»؛ رنگ و بوى ایمان و اسلام - كه اساس پیروزى و قدرت است - با تنازع و دسته‏بندى‏هاى موافق با هواهاى نفسانیه و مخالف با دستور حق تعالى، زدوده مى‏شود و اجتماع در حق و توحید كلمه و كلمه توحید كه سرچشمه عظمت امت اسلامى است، به پیروزى مى‏رسد.(15) اختلاف معنایش شكست اسلام است. اگر ما با هم مختلف بشویم، اسلام شكست مى‏خورد.(16) اگر شیاطین به این وحدت (شما) اخلالى (ایجاد) بكنند، بدانید كه شما گرفتار آن كید شیطانى شدید و شكست همراهش است.(17)

اگر مسلمین با هم بودند، این‏طور زیر دست اجانب و عمال اجانب ذلیل نبودند. اگر یك حكومت بود مثل صدر اسلام، یك حكومت بود و همه تابع، ما به این روز نمى‏نشستیم.(18)

 

مسلمانان! «المسلمون ید واحده على من سواهم»

مسلمانان به مثابه یك دست واحدند كه در مقابل هر كه جز آنان است، برافراشته است و همه در مسؤولیت عمومى یكسانند.(19) تفرقه‏جویى و نژادپرستى در كار نیست و بین ملت اسلامى هیچ‏گونه امتیازى وجود ندارد جز تقوا و پرهیزكارى.(20) مسلمین به حسب دستور خداى تبارك و تعالى، «ید واحده» (هستند،) نه دو تا دست، «ید واحده على من سواهم»، همه مثل این‏كه یك دستیم، نفرموده دو دست، براى این‏كه دو دست هم ممكن است این از این طرف برود، این از آن طرف.(21) شما باید اجتماع و وحدتتان را به جایى برسانید كه بین خودتان جدایى نبینید و این دستور اسلامى است كه با یكدیگر برادر باشید و این وحدت و برادرى، اسباب این مى‏شود كه هیچ قدرتى نتواند به شما چیره شود.(22)

 

چاره اساسى در سایه وحدت همه مسلمین است‏

شما همه ملت اسلام و تابع پیامبر(ص) و پیرو دستورات قرآن مجید هستید و همه، دشمنان غدار مشترك دارید كه با ایجاد اختلاف به‏واسطه عمال بدبخت خود و رسانه‏هاى گروهى و تبلیغات تفرقه‏افكن در طول تاریخ، به‏ویژه در سده‏هاى اخیر و بالاخص در عصر حاضر، همه دولت‏ها و ملت‏هاى اسلامى را در اسارت كشیده‏اند و ذخایر غنى بلاد شما و دسترنج مظلومان كشورهاى شما را به غارت برده و مى‏برند و در صدد هستند كه حكومت‏ها را گوش و چشم‏بسته و دربست، به خدمت خود گمارند و ملت‏ها را به دست آنان، مصرفى بار بیاورند و از رشد انسانى و ابتكار صنعتىِ كشورهاى مظلوم، با حیله و توطئه‏هاى شیطانى جلوگیرى كنند و وابستگى هر چه بیشتر و اتكا به غرب و شرق را روزافزون كنند و مجال تفكر براى استقلال و ابتكار را به هیچ‏كس ندهند و نَفَس‏هایى كه براى بیدارى ملت‏ها آماده‏اند، در سینه‏ها خفه كنند و وضع نكبت‏بارى كه در كشورهاى اسلامى و سایر كشورهاى مظلوم مشاهده مى‏كنید، زاییده همین توطئه‏هاى دشمنان مشترك مسلمانان و مظلومان است. پس براى این درد مهلك و سرطان كشنده، چاره‏اندیشى كنید و باید بدانید كه چاره اساسى در سایه وحدت همه مسلمین و اجتماع همگانى در قطع ید ابرقدرت‏ها از كشورهاى اسلامى است.

نوع مطلب :
برچسب ها : ارتحال امام خمینی(ره)،
لینک های مرتبط :
شنبه 24 شهریور 1397 07:12 قبل از ظهر
Here are a few suggestions to assist you to endure somewhat better.
شنبه 22 اردیبهشت 1397 07:05 قبل از ظهر
взять кредит без отказа на карту
оформить кредит на карту не выходя из дома
взять кредит без идентификационного кода
кредит онлайн на карту срочно і без
відказу
кредит 24 часа на карту
кредит без відмови онлайн
взять кредит на карточку
سه شنبه 21 فروردین 1397 05:48 بعد از ظهر
Everyone always wants to be treated the direction they treat people.
Exactly what no-one understands is that is probably the hardest thing to do.
سه شنبه 21 فروردین 1397 12:42 بعد از ظهر
You will find over a hundred female celebrities; from models, to actresses, to singers, etc.
سه شنبه 21 فروردین 1397 10:47 قبل از ظهر
Several discoveries are so radical that also scientists never accept them.
سه شنبه 21 فروردین 1397 06:49 قبل از ظهر
Possibly AIESEC exchange system may satisfy your ideal.

Your journey starts with a step of will and determination!
سه شنبه 21 فروردین 1397 06:11 قبل از ظهر
If Thomas Jefferson ended up being appropriate a
day of reckoning is supposed to be coming.
یکشنبه 19 فروردین 1397 06:53 قبل از ظهر
As an example Christmas is a legal getaway and had been made an appropriate visit
to order to celebrate the birth of Christ. on Google. Plus my personal
personal internet sites are I will realize too why people experience some type of self
hatred towards humanity too.
جمعه 17 فروردین 1397 04:55 بعد از ظهر
In choosing their engagement ring, they must
resolve on the material they'd need their engagement ring to be structured from.
جمعه 17 فروردین 1397 02:18 بعد از ظهر
Because the station noted, it's essential to have acceptable paperwork to deliver
a dwelling thing - together with pests - into the nation.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 09:25 بعد از ظهر
Have actually been taking little over a month.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 02:20 بعد از ظهر
Have been taking little over a month.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 02:00 بعد از ظهر
It’s housed in a marvellous Victorian corridor.
Achaemenid period Persian earring. Do you know
something in regards to the provenance of the ring?
پنجشنبه 16 فروردین 1397 10:10 قبل از ظهر
Have actually been taking little over a month.
شنبه 1 مهر 1396 04:45 بعد از ظهر
I have read so many content concerning the blogger lovers except this piece
of writing is actually a pleasant piece of writing,
keep it up.
جمعه 24 شهریور 1396 05:19 قبل از ظهر
It's amazing to visit this web site and reading the views of all
colleagues on the topic of this piece of writing, while I am also zealous of getting familiarity.
شنبه 18 شهریور 1396 03:45 قبل از ظهر
Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thank you
دوشنبه 13 شهریور 1396 05:41 بعد از ظهر
When someone writes an paragraph he/she maintains the thought of a user in his/her brain that how a user can know
it. So that's why this piece of writing is outstdanding. Thanks!
سه شنبه 6 تیر 1396 08:16 قبل از ظهر
Howdy! I know this is kinda off topic but I'd figured I'd ask.

Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a
blog post or vice-versa? My website discusses a lot of the
same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other.
If you are interested feel free to shoot me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Excellent blog
by the way!
سه شنبه 29 فروردین 1396 12:11 قبل از ظهر
Attractive component to content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed
account your weblog posts. Any way I'll be subscribing on your augment or even I
success you access persistently quickly.
سه شنبه 15 فروردین 1396 12:26 قبل از ظهر
Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had
problems with hackers and I'm looking at options for another platform.

I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
****************
****************

جاوا اسكریپت

**********

آمار سایت

********** *********